آجرنما ساختمان چیست؟

آجرنما ساختمان چیست؟

اصطلاح «نما» به اجزای غیرسازه‌ ای اطلاق می ‌شود که روی چارچوب ساختاری اولیه یک ساختمان قرار دارند یا به آن متصل می‌ شوند. برای برخی از سازه‌ های تجاری، سطوح خارجی ساختاری هستند، مانند دیوارهای آجری.

با این حال، پانل های روکش، با توجه به اینکه معمولاً به سازه ساختمان متصل می شوند، تأثیری بر پایداری ساختمان ندارند. آجرنما ساختمان باید دارای استحکام، دوام و خواص مقاومت کافی در برابر شرایط خارجی باشد. این یک مانع خارجی از حفاظت، امنیت، عایق و مقاومت صدا ایجاد می کند. روکش به خودی خود در اشکال مختلف وجود دارد. یکی از محبوب ترین این نوع آجرنما است.

اجرنما ساختمان را بیشتر بشناسید

یکی از مزایای مهم فرآیند آجرنما این است که ساختمان به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری در خط نیاز دارد. بیشتر انواع آجرنما ساختمان فقط نیاز به شستشو دارند تا ظاهر پر جنب و جوش آن بکر به نظر برسد.

سیستم‌ های آجری به سازه کمک می ‌کنند تا در برابر آسیب‌دیدگی یا آلودگی در شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کند، که از ترک خوردن نیز جلوگیری می ‌کند. ساختمان هایی که دارای آجرنما هستند نیز در برابر رطوبت، قالب و آسیب های ناشی از آلودگی مقاوم تر هستند. با توجه به خواص آجر (و لغزش آجر، به طور کلی)، و میزان استحکام آن به عنوان یک ماده، در راه تقویت بسیار مفید است.

با توجه به اینکه می‌ توانید آجر خاکستری، آجر قرمز و تقریباً هر رنگ دیگری را که فکرش را بکنید تهیه کنید، با استفاده از این محصولات می‌توان ظاهر ساختمان را به میزان قابل توجهی افزایش داد. نصب پانل ‌های آجرنما روشن، پر جنب و جوش و بافت روی یک سازه ساده و معمولی می ‌تواند ظاهر بصری آن را دگرگون کند.

مزایای آجرنمای ساختمان چیست؟

معماران باید اثرات زیست محیطی ساختمان ها را در نظر بگیرند. همه ساختمان ها باید مقررات خاصی را رعایت کنند تا برای هدف مناسب تلقی شوند و مصالح باید در حالت ایده آل پایدار باشند. آجرنما به به حداقل رساندن انتشار دی اکسید کربن از ساختمان کمک می کند، در حالی که عایق طبیعی عالی خود ساختمان را نیز فراهم می کند.

با توجه به این نکته، بسته به ضخامت روکش آجر، سطوح بالاتری از عایق را در یک سازه ارائه می دهد. نه تنها از نظر گرما، بلکه سر و صدا، که برای ساختمان های تجاری در مناطق شهری پرجمعیت ایده آل است. این همچنین به گرم‌ تر نگه داشتن ساختمان در زمستان کمک می ‌کند، با لایه محافظ اضافی تنظیم دما را آسان‌تر می ‌کند و در نهایت منجر به کاهش هزینه‌ های انرژی می‌ شود.

زیبایی آجرنما

ساختمان ‌های آجری در معرض دید همیشه جذابیت روستایی دارند. آنها حس معماری سنتی خاکی را که در بیشتر نقاط جهان در مقطعی از زمان دیده می شد، باز می گرداند. آجرهای اکسپوز نیز شخصیتی متمایز به سازه می بخشند.

با این حال، حتی اگر امروزه استفاده از آجرهای سیمی کامل امکان پذیر نباشد، طیف گسترده ای از گزینه های آجر روکش دار در دسترس است. اینها نازک ‌تر هستند و می ‌توانند به عنوان نما روی دیگر سنگ ‌تراشی‌ ها، هم برای ساختمان ‌های جدید و هم برای ساختمان ‌های موجود استفاده شوند.

وقتی صحبت از نمای بیرونی ساختمان به میان می آید، آجر روکش به دلایلی فراتر از زیبایی شناسی گزینه خوبی است. آجرنما یک لایه حفاظتی اضافی برای ساختمان در برابر شرایط آب و هوایی سخت مانند گرما، باران، کپک و سایر آلاینده ها ایجاد می کند. سپس این امر به جلوگیری از ترک خوردن و خراب شدن ساختار اصلی کمک می کند.

افزودن استحکام و پشتیبانی با آجرنما

این تکنیک یک لایه اضافی از مواد را فراهم می کند که جرم و استحکام را به ساختار موجود اضافه می کند. این به ویژه برای ساختمان ‌های قدیمی‌ تر که به استحکام و حفاظت بیشتری نیاز دارند تا ساختار اصلی دوام بیشتری داشته باشد، مفید است.

عایق حرارتی آجرنما

 آجرنما که نسبتاً ضخیم است، لایه ای از عایق حرارتی را در برابر گرمای شدید بیرون ارائه می دهد، بنابراین فضای داخلی را خنک نگه می دارد و هزینه های خنک کننده را کاهش می دهد.

تعمیر و نگهداری کم

آجرهای روکشی با کیفیت خوب در مقایسه با رنگ و سایر پوشش ها به نگهداری بسیار کمی در طول زمان نیاز دارند. این یکی از دلایلی است که آجر روکش فلزی در زمان های اخیر محبوبیت پیدا کرده است. بیشتر انواع روکش های آجری فقط باید شسته شوند تا ظاهری زیبا داشته باشند.

آجرنما که نسبتاً ضخیم است، لایه ای از عایق حرارتی را در برابر گرمای شدید بیرون ارائه می دهد، بنابراین فضای داخلی را خنک نگه می دارد و هزینه های خنک کننده را کاهش می دهد. آجرهای روکشی با کیفیت خوب در مقایسه با رنگ و سایر پوشش ها به نگهداری بسیار کمی در طول زمان نیاز دارند. این یکی از دلایلی است که آجر روکش فلزی در زمان های اخیر محبوبیت پیدا کرده است. بیشتر انواع روکش های آجری فقط باید شسته شوند تا ظاهری زیبا داشته باشند.

کاربرد آجر در ساختمان

امروزه طیف وسیعی از آجرهای سفالی در بازار موجود است. آنها از نظر رنگ، اندازه و ضخامت متفاوت هستند و تغییر رنگ به دلیل روش پخت، ساخت و همچنین به دلیل افزودن اکسیدهای طبیعی است. آجرهای دست ساز برای روکش فلزی نیز موجود است و می توان از آنها برای پوشش طبیعی تر استفاده کرد.

اشکال مختلف آجرهای روکشی برای استفاده در گوشه ها و دستیابی به زیبایی شناسی متمایز ساخته می شوند. لازم است در هنگام تثبیت آجرهای روکشی نهایت دقت را به عمل آورید تا از یکنواختی اتصالات روی نما اطمینان حاصل شود. برای تثبیت آجرهای روکشی به جای ملات سیمان می توان از چسب های مخصوص استفاده کرد. استفاده از چسب ها باعث می شود که یک پوشش تمیز باشد و از لکه های ناشی از ریختن سیمان در حین تثبیت جلوگیری شود.

سیستم های روکش آجری

این مقاله تعدادی راه حل سیستم روکش آجر سبک را ارائه می دهد که مزایای تکنیک های ساخت و ساز مدرن را با جذابیت آجرکاری سنتی ترکیب می کند. آنها به طور کلی دارای لغزش های آجری 20-35 میلی متری هستند و برای استفاده به عنوان پوشش های بادوام، تزئینی و عایق حرارتی برای دیوارهای عمودی خارجی یا داخلی ایده آل هستند. نصب سریع، آسان است و مقادیر عایق بالایی را می توان به دست آورد.

این سیستم ها به طور فزاینده ای محبوب هستند و اغلب در مرحله طراحی در طرح های جدید ساخته می شوند. یکی از مزایای این محصول سازگاری است.

مزایای آجرنما ساختمان

  • نصب سریع و آسان
  • عایق حرارتی بالا باعث تنظیم دما و کاهش هزینه های انرژی
  • انعطاف پذیری در محل، شکل دهی متناسب با جزئیات ساختمان
  • بادوام و ماندگار
  • مناسب برای استفاده با انواع زیرلایه ها هم برای کاربردهای خارجی و هم داخلی
  • قابل استفاده برای پروژه های ساخت و ساز جدید یا بازسازی
  • وزن قابل توجه نسبت به آجرکاری سنتی

آجر مورد استفاده در نمای ساختمان از چه موادی ساخته می شود؟

آجرها با دو ماده فراوان روی زمین ساخته می شوند: خاک رس و شیل. سپس این دو ماده را در کوره ای به نام کوره قرار داده و تا دمای 2000 درجه فارنهایت (تقریباً 1100 درجه سانتیگراد) گرم می کنند. با یک فرآیند شیمیایی مواد به هم جوش می خورند و آجر را تشکیل می دهند.