اجر قزاقی ،آجرنما قزاقی؛اجر کف قزاقی.

اجر قزاقی نما ،اجر قزاقی ،آجر کف سنتی ،نما سنتی ،آجر نما رستیک ،اجر رستیک مشکی وتمام موارد مربوط به آجر نما قزاقی ،اجر نما سنتی .

اجر قزاقی از قدیمی ترین آجرهای سنتی ایران است . بعد از ورود قزاق ها به ایران ، قزاق ها سربازخانه هایشان را با آجرهایی به ابعاد 5*10*20 می ساختند و بعد از آن این آجرها به آجر قزاقی معروف شد . از این آجرها در بنا‌های عظیمی چون : طاق کسری ، پلهای دختر ، گنبد کاووس ، مسجد جامع اصفهان و یزد استفاده شده است.

  • نحوه ی درست کردن آجر قزاقی

این نوع آجر یکی از اولیت تولیدات آجر نما در صنعت نمای ساختمان میباشد که روش تهیه اجر قزاقی در کارخانه اجر نما قزاقی ، مواد اصلی این محصول خاک رس میباشد که در حالت استاندارد با هر خاکی نباید این محصول تولید شود بلکه خاک کاملا استاندارد تولید آجر نما قزاقی که این خاک آسیاب شده و بعد با افزودن کمی آب و رطوبت با دست انسان قالب گرفته میشود ،و این خشت خام در هوای آزاد بر روی سطح زمین چیده شده تا کمی خشک شده تا بتوانند برای انتقال در کوره آجر پزی آماده شود ،واین آجر در کوره بصورت دایره مانند روی هم چیده شده و بعد از چیده شدن درب کوره با آجر و گچ و خاک بسته میشود و شعله ای که کاملا در وسط کوره که سقف گنبدی شکل دارد با نفت یا گاز روشن شده و حرارت در حدود ۸۰۰ درجه سانتیگراد به این اجر قزاقی ، انتقال داده میشود تا زمانی که کاملا پخته شود ، وبعد از پخته شدن آجر دستی قزاقی و کمی از دمای کوره کم شده تا درب آجری کوره باز شود ،واین باز کردن درب کوره قوانین خاص دارد که در زمستان و هوای سرد نباید یکدفعه و به سرعت درب باز شود که سرما وارد کوره شده و سبب تغییر رنگ آجر پخته شده که در نزدیک درب کوره چیده شدن ،میشود،

  • ابعاد آجر نما قزاقی

آجر نما قزاقی هم برای نمای ساختمان و یا کف حیاط و پیاده روها استفاده میشود حتی در نمای داخلی ساختمان و رستوران ها هم از همین آجر نمای قزاقی استفاده میشود ،که دارای ابعاد مختلف میباشد ؛آجر قزاقی ۲۰×۲۰و ۱۰×۲۰و آجر نمای پلاک ۵×۲۰یا۵/۵×۲۲ که ضخامت مختلف طبق مصرف این آجرنما تولید میشود .

  • رنگ آجر نما قزاقی

آجر نما قزاقی دارای رنگبندی مختلف میباشد که این رنگ بندی در یک کارخانه آجر قزاقی استاندارد و معتبر طبق میزان حرارت وارد شده به این آجر رنگ مربوطه بدست می اید که این رنگها بصورت ،آجر نما قزاقی سفید ،گلبهی ،ابلق ،اخرا که همان قرمز پررنگ میباشد ، و قهوهای و …. .

  • ویزگی آجر قزاقی در بنای ساختمان

از ویژگی های آجرهای قزاقی  نزدن شوره ، نداشتن آلونک ، رنگ ثابت و مقاومت در برابر یخبندان و آب است. اگر چه استفاده از آجر در طراحی های داخلی گران تر و هزینه برتر از مصالح جانبی دیگر است اما مزایایی نیز به دنبال دارد مثل نگهداری آسان آجر قزاقی  بدون نیاز به تمیز کردن یا رنگ زدن عایق سرمایشی و گرمایشی است و کاهش هزینه‌هایی ناشی از سرمایش و گرمایش را به دنبال دارد.

  • چرا آجر قزاقی

حس قدیمی ، حس سنتی و حس آرامش ، زیبایی ساختمان های قدیمی و هزاران دلیل باعث شده که با توجه به گسترش روزافزون  آجر نماهای  مدرن ، هنوز آجرهای قزاقی جایگاههای خود را حفظ و خواهان زیادی دارند.

  • تنوع آجر قزاقی چگونه است

در گذشته  ابعاد آجر قزاقی محدود  و در حد کف فرش با ضخامت های محدوده بوده است ، ولی هم اکنون از لحاظ ابعاد ، رنگ  و طرح  متنوع می باشد . آجر قزاقی کف فرش ، آجر قزاقی کامل ، آجر قزاقی آل ، آجر قزاقی طرح دار، آجر قزاقی دور ستون ،آجر قزاقی پلاک، در رنگ های قرمز، اخرایی ، زرد و گلبهی نمونه های از این تنوع می باشند.البته از گذشته تا کنون آجر قزاقی بیشتر با رنگ زرد شناسایی می شود.