دلایل استفاده از آجرنما ساختمان در ایران

در میان انواع مصالح ساختمانی که برای سبک سازی نمای بیرونی ساختمان های اداری یا مسکونی استفاده می شود، نماهای آجری ارزش زیبایی شناختی بسیار قوی و بالایی دارند و در بیشتر شرایط آب و هوایی ایران دوام می آورند. این مصالح ساختمانی خاکی، جایگزینی بسیار مقرون به صرفه، کم هزینه و بادوام نسبت به سطوح گچ کاری شده معمولی می کند.

آجر به عنوان مصالح ساختمانی سنتی و قدیمی، نمای آجری امروزی ساختمان ها بسیار متفاوت تر از اولین ‌هایی است که تا به حال ساخته و عرضه شده ‌اند. در جامعه مدرن، نماهای آجری با استفاده از طرح ‌های جدید ساخته می‌شوند که بسیار فراتر از آن چیزی است که سازندگان اولیه تصور می‌کردند.

به طور خاص، معماران مدرن، نماهای آجری را انتخاب می کنند که بدون شک یک عنصر طراحی بسیار مبتکرانه است.

محبوبیت بی کران آجرنما ساختمان

آجرها ضد آب و هوا و ضد رطوبت هستند و می ‌توانند حتی در سخت‌ ترین شرایط آب و هوایی، از محیط ‌های شدید دریایی و طوفان ‌ها بگیرید تا مناطق مستعد آتش‌ سوزی، مقاومت داشته باشند. این امر، آجر را به گزینه و راه حلی عالی برای شرایط آب و هوایی متفاوت ایران تبدیل می کند.

آجرها همچنین در برابر موریانه مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. زیرا این موجودات نمی توانند آجر را بخورند. اگر یک خانه کامل آجری، با اسکلت سقف فولادی، روی یک دال بتنی بسازید، خانه شما در برابر تمام عناصر سازه ای مقاوم در برابر موریانه خواهد بود.

آجرها بدون تعمیر و نگهداری هستند.

آجرها برای حفظ زیبایی و دوام خود بر خلاف سایر مصالح ساختمانی، به رنگ آمیزی، پوشش نیازی ندارند. آجر حتی در شرایط شدید مانند طوفان کاملا مقاوم است و به دلیل اینکه آجرها مواد گیاهی ندارند در برابر آفات مقاومت خوبی دارند و در شرایط گرم یا مرطوب پوسیده نیم شوند.

آجرها نسوز هستند.

آجرها غیر قابل اشتعال و آتش سوزی هستند و باعث گسترش آتش نمی شوند و برای ساخت و ساز در مناطق مستعد آتش سوزی گزینه ایده آلی هستند. آجرها معمولاً بعد از آتش سوزی آسیب ساختاری جدی نمی بینند و می توانند حتی به عنوان دیوارهای باربر بار دیگر استفاده شوند.

آجرها به تنهایی ساختمان را مقاوم و مستحکم نخواهند کرد، اما مانند موادی مثل چوب و پلاستیک نیستند که قابل اشتعال باشند و همچون شیشه در اثر گرما خرد نمی شود. ساخت و ساز با آجر، پایه ای قوی برای محافظت از سرمایه گذاری شما را تضمین می کند.

انعطاف پذیری طراحی

آجرها در سبک های مناسب و متنوعی برای هر پروژه ساختمانی استفاده می شود. بارها و بارها، آجر به دلیل انعطاف‌پذیری طراحی قوی، قابلیت ‌های سازه ‌ای جذاب و جزئیات پیچیده، به انتخاب مصالح ساختمانی محبوب در میان معماران و طراحان تبدیل شده است.

چه بخواهید یک خلوتگاه معاصر روی صخره، تراس نشیمن/کار در داخل شهر، مدرسه، گالری هنری یا پروژه بازسازی میراث بسازید، آجرهایی وجود دارد که متناسب با هر سبک ساختمانی باشد. در حال حاضر هزاران رنگ آجری برای انتخاب وجود دارد و بسیاری از رنگ های متفاوت از مشکی براق و متالیک براق بگیرید تا آجرهای روستایی تراشیده شده با ظاهری دست ‌ساز در بازار وجود دارد.

نمای آجری به عنوان یک مانع صوتی عمل می کند

چه بین اتاق‌ های داخل خانه یا چه از سر و صدای بیرون از آن، آجر عایق صوتی خوبی را ارائه می دهد‌؛ بنابراین، چه کامیون زباله بیرون در ساعت 5 صبح یا ساعت آلارم در ساعت 11 شب، می توانید از آرامش و سکوت بیشتری در خانه خود لذت ببرید.

آجرها ماندگاری بالایی دارند.

پس از ساخته شدن، خانه آجری شما با حداقل نگهداری، مقاوم در برابر آب و هوا و ضد پیری باقی می ماند. آجر مانند سایر مواد ساخته شده توسط انسان فرسوده نمی شود و خانه ای سالم به شما ارائه می دهد.

خانه های آجری بهتر از وینیل و چوب در برابر آزمون زمان مقاومت می کنند. آنها می توانند بدون ترک خوردگی یا فرورفتگی در برابر ضربه های زیاد مقاومت کنند. این همچنین به این معنی است که آتش به راحتی در داخل یا خارج از خانه پخش نمی شود.

آجر به صرفه جویی در انرژی کمک می کند.

آجر آسایش حرارتی انسان را فراهم می کند. آجرها موادی با چگالی بالا هستند، به این معنی که توانایی جذب و ذخیره انرژی گرمایی را دارند و خانه شما را در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم‌تر نگه می‌دارند. استفاده صحیح از جرم حرارتی، دمای داخلی را تعدیل می کند، میانگین دمای روز و شب را به طور میانگین کاهش می دهد، که تفاوت زیادی در راحتی شما ایجاد می کند و هزینه های انرژی را به حداقل می رساند.

آجر مصالح ساختمانی سالم و طبیعی است.

آجر از مواد طبیعی ساخته می شود و مانند بسیاری از محصولات سبک وزن، ترکیبات آلی مضر را منتشر نمی کند. آجر بدون انتشار و جرم حرارتی بالا، انتخاب مناسبی برای افرادی است که به سلامتی خود اهمیت می دهند. زیرا برای کسانی که آلرژی حاد یا حساسیت به آب و هوا دارند، بهترین گزینه است.

آجر نه تنها برای سلامتی افراد بهتر است، بلکه برای کشور ما نیز فواید خوبی دارد. خاک رسی که آجر از آن ساخته می شود به طور طبیعی در تمام جهان فراوان است، بنابراین آجر گزینه ای حساس به محیط زیست است.

آجر را می توان مجددا استفاده کرد. زیرا خواص و ویژگی های اصلی خود را دست نخورده نگه می دارد. حتی می توان آجر را بازیافت کرد. از آنجا که آجرها مواد شیمیایی مضر، پلاستیک یا ترکیبات مصنوعی ندارند، خانه های آجری محیط های سالمی برای زندگی به حساب می آیند.

مزایای خانه های آجری

بر کسی پوشیده نیست که آجر برای مدت طولانی یک مصالح ساختمانی محبوب خانه بوده است و دلیل خوبی هم دارد. خانه‌های آجری سازگار با محیط‌زیست هستند، طول عمر بالایی دارند و تعمیر و نگهداری پایینی دارند، اما خرید یا ساخت آن‌ها نیز گران است و مانند بسیاری از انواع دیگر خانه‌ها، پتانسیل مشکلات ساختاری را دارند.

نمای بالای خانه های آجری

خانه های آجری قدیمی هنوز به دلایلی پابرجا هستند. آنها مواد محکم و سازگار با محیط زیست را به همراه دارند که اغلب می تواند حتی در برابر شدیدترین بادها و شعله های آتش مقاومت کند. احساس نکنید که با همان نمای بیرونی آجر قرمز قدیمی گیر کرده اید. رنگ های آجری شامل قرمز، قهوه ای، خاکستری و حتی سفید است.

خانه های آجری سازگار با محیط زیست هستند

خانه های آجری مدرن از خاک رس و شیل ساخته شده اند که طبیعی و فراوان هستند. نه تنها این، بلکه اگر خانه نیاز به پایین آمدن داشته باشد، آجرها به راحتی قابل بازیافت هستند. برای مثال، اگر تصمیم دارید یک دیوار غیرباربر را خراب کنید، می‌ توانید آجرها را برای خط‌کشی مسیرها تغییر کاربری دهید، دیوار باغ بسازید، یا در بدترین حالت، آنها را شکسته و به عنوان زیربنا استفاده کنید.

آجرها همچنین به طور طبیعی در برابر کپک، پوسیدگی و کپک مقاوم هستند، زیرا قادر به مقابله با رطوبت بالا هستند، بنابراین ماندگاری نامحدودی دارند و می توان چندین بار تغییر کاربری داد. به علاوه، هنگامی که آنها در نهایت تجزیه می شوند یا دیگر برای استفاده مجدد مناسب نیستند، مواد شیمیایی مضر یا ذرات میکرو را به محیط نمی ریزند، زیرا از مواد طبیعی تشکیل شده اند.