فواید استفاده از آجرنمای ساختمان

فواید استفاده از آجر نمای ساختمان

آیا می دانستید آجر نمای ساختمان قدیمی ترین محصول ساخته شده بشر است؟ به لطف مزایای فراوان آن که در این مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت، این ماده انتخابی برای بسیاری از ساختمان های تاریخی بوده است و همچنان محبوبیت خود را در صنعت ساخت و ساز و توسعه امروزی ادامه می دهد.

آجر نمای ساختمان بنایی بادوام، مستحکم و شیک یک انتخاب شگفت انگیز برای فضای باز یا داخلی شما هستند. آنها به دلیل مزایا و ویژگی های باورنکردنی گزینه ای محبوب برای بسیاری از صاحبان خانه و سازندگان هستند.

آجرنما ساختمان های بنایی در برابر شرایط آب و هوایی سخت و غیرقابل پیش بینی مقاومت می کنند و در عین حال نمای براق و شیک را ارائه می دهند. آجرنما ساختمان‌ ها یک ماده جاودانه هستند که برای مدت طولانی وجود داشته است و همچنان در ساختمان ‌های مسکونی و تجاری باقی خواهد ماند.

مزایای استفاده از آجر نمای ساختمان

آجرنما ساختمان‌های بنایی یک ماده جاودانه هستند که برای مدت طولانی وجود داشته است – و همچنان در ساختمان‌های مسکونی و تجاری باقی خواهد ماند. آجرنما ساختمان‌های بنایی را می‌توان به روش‌های مختلف از جمله الگو و شکل ساخت مالکان خانه و توسعه‌ دهندگان را با انتخاب خراب می ‌کند.

این ماده انتخابی برای کلیساهای جامع، اهرام، قلعه ها، مدارس، موزه ها، بیمارستان ها و بسیاری از ساختمان های تاریخی دیگر در سراسر جهان بوده است.

همه کاره و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر

آجرنما ساختمان های بنایی تطبیق پذیری طراحی بی نظیری دارند و به شما این امکان را می دهند که انتخاب های معماری خیره کننده ای برای پروژه مسکونی یا تجاری خود داشته باشید. آنها در رنگ ها، شکل ها، اندازه ها و بافت های مختلف برای مطابقت با ترجیحات مختلف شما وجود دارند.

آنها نه تنها همه کاره و عالی هستند، بلکه لازم نیست نگران نگهداری از آنها باشید. سنگ تراشی زیبایی ماندگاری را ارائه می دهد و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی به نگهداری کمتری نیاز دارد.

از نظر ساختاری بادوام

هیچ چیز بهتر از این نیست که با مصالح ساختمانی که انتخاب کرده اید احساس اطمینان کنید. یک مصالح ساختمانی بادوام به معنای طول عمر برای سازه شماست. سازه های آجرنما ساختمان استحکام، ماندگاری و ماهیت را ارائه می دهند. شما می توانید مطمئن باشید که ملک شما با ساخت و ساز بنایی مادام العمر خواهد بود.

رطوبت را مدیریت کنید

مزیت دیگر این است که یک ماده فوق العاده برای مدیریت رطوبت است زیرا در صورت خیس شدن استحکام ساختاری خود را از دست نمی دهد، بلکه از طریق هیدراتاسیون استحکام می یابد. همچنین رطوبت را ذخیره می کند و کپک نمی زند، پوسیده نمی شود و زنگ نمی زند.

مقاوم در برابر آتش

سنگ تراشی در برابر آتش، باد، کپک، آفات، آسیب آب و سایر شرایط جوی سیل آسا مقاومت می کند. آجرنما ساختمان‌های سفالی بنایی مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به آجرنما ساختمان‌های معمولی دارند زیرا یک ماده پخته و سرامیکی هستند.

آجرنما ساختمان های بنایی می توانند به مهار آتش و جلوگیری از تخریب ساختار کمک کنند – این به این دلیل است که ماده می تواند در برابر درجه حرارت شدید مقاومت کند. اگر آجرنما ساختمان های بنایی را با چوب یا مواد دیگر مقایسه کنیم، آجرنما ساختمان برنده هستند!

 یک مزیت ایمنی واضح وجود دارد زیرا سنگ تراشی نسبت به سایر مصالح ساختمانی در برابر شعله ها مقاومت بیشتری دارد. انتخاب ماده ای که در برابر آتش مقاوم باشد بسیار مهم است، زیرا این یک نگرانی واقعی برای کشور ما است و البته بهتر است در امان باشیم تا متاسف باشیم.

سازگار با محیط زیست

بلوک ها و آجرهای بنایی در مقایسه با سازه های چوبی دارای خواص عایق بسیار خوبی هستند. این به کارایی انرژی آنها کمک می کند که ساختمان ها را در زمستان گرمتر و در تابستان خنک تر نگه می دارند. مواد مورد استفاده در ساخت بلوک های بنایی به طور طبیعی فراوان هستند و حداقل ضایعات در طول فرآیند تولید وجود دارد. بلوک های بنایی و بتنی نیز به انرژی کمتری برای ساخت نیاز دارند.

آجر واحد مستحکم ساختمان با اندازه و وزن استاندارد است. تاریخچه آن به هزار سال پیش می رسد (تقریباً 7500 سال قبل از میلاد). آجرهای سفالی ساخته شده از خاک رس پخته شده و ترکیب خاک رس در محدوده وسیعی متفاوت است.

معمولاً رس ها عمدتاً از سیلیس (دانه های ماسه)، آلومینا، آهک، آهن، منگنز، گوگرد و فسفات ها با نسبت های مختلف تشکیل شده اند. آجرهای سفالی دارای تراکم متوسط 125 pcf هستند. آجرها ازآسیاب یا خرد کردن خاک رس در آسیاب و مخلوط کردن آن با آب برای پلاستیک ساخته می شوند. سپس خاک رس پلاستیکی قالب گیری، بافت، خشک شده و در نهایت پخته می شود.

آجرها در رنگ های مختلفی مانند قرمز تیره، قهوه ای تیره یا قهوه ای مات بسته به دمای آتش در حین ساخت تولید می شوند. دمای پخت برای تولید آجر از 900 درجه سانتیگراد تا 1200 درجه سانتیگراد متغیر است.

موارد استفاده از آجرنما ساختمان

 1. به عنوان یک واحد ساختاری

از آنجا که آجرهای سفالی یا آجرهای سوخته مستحکم، سخت، بادوام، مقاوم در برابر سایش و آتش هستند، بنابراین به عنوان مصالح سازه ای در سازه های مختلف استفاده می شود:

 • ساختمان ها
 • پل ها
 • پایه ها
 • قوس ها
 • پیاده رو
 • کفپوش آجری
 1. به عنوان یک واحد زیبایی شناسی

از آجرها می توان در رنگ ها، اندازه ها و جهت های مختلف برای به دست آوردن طرح های مختلف سطوح استفاده کرد. به عنوان یک ماده زیبایی شناختی از آجر می توان استفاده کرد:

 • در پیاده روها
 • به عنوان آجر روبرو
 • برای اهداف معماری

  معایب آجرنما ساختمان

  • ساخت و ساز وقت گیر
  • در مناطق لرزه خیز زیاد قابل استفاده نیست
  • از آنجایی که آجرها آب را به راحتی جذب می کنند، بنابراین وقتی در معرض هوا قرار نگیرند باعث فلورسانس می شوند
  • استحکام کششی بسیار کمتر
  • سطوح ناهموار آجرها اگر به درستی تمیز نشوند ممکن است باعث رشد کپک شوند
  • تمیز کردن سطوح آجری کار سختی است
  • رنگ آجر با کیفیت پایین زمانی که برای مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می گیرد تغییر می کند.

  چرا از آجرنما ساختمان استفاده می کنیم؟

  آجر یک روش قدیمی ساخت و ساز، اغلب به عنوان روش تولید “ناپایدار” شناخته می شود زیرا فرآیند انرژی فشرده به نظر می رسد و ردپای کربن بالایی را پشت سر می گذارد. با این حال، پایداری عناصر بسیاری را در بر می گیرد و نمی توان آن را در یک تعریف فشرده کرد، مانند انتشار CO2. همچنین به چرخه عمر، نگهداری، دوام و قابلیت بازیافت ساختمان ها گسترش می یابد.

  با چرخه عمر فوق العاده طولانی، ساختمان های آجری قوی، بادوام هستند و می توانند در برابر حوادث شدید آب و هوایی مقاومت کنند. علاوه بر این، آنها به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند. به عنوان مثال، هنگامی که آنها را در دیوار قرار می دهند، برای نگهداری آجرها باید کارهای بسیار کمی انجام شود.

  آجرها را می توان آنها را دوباره استفاده کرد یا بازیافت کرد. ساختمان ها را می توان برای اهداف مختلف بازسازی کرد و نیاز به ساخت یک ساختمان جدید را از بین برد، در حالی که خود آجرها را می توان دوباره مورد استفاده قرار داد و در پروژه های جدید مورد استفاده مجدد قرار داد.